« Srpanj 2017 »

ŠKOLSKI DOKUMENTI
Keep Invest Donate Spend
Erasmus+ KIDS transnacionalni sastanak u Rumunjskoj
Autor: Ivana Ružić, 29. 2. 2016.

I. osnovna škola Čakovec veoma uspješno provodi dvogodišnji Erasmus+ Keep Invest Donate Spend (KIDS) projekt financiran sredstvima EU. Cilj projekta je razvijati financijsku pismenost djece, podizanjem svijesti o važnosti vlastitog ponašanja i raspolaganja dobrima, omogućuje djeci  da stječu naviku štednje, osmisle, predlažu i provode kampanju podizanja svijesti u svojoj školi, susjedstvu i široj zajednici, koristeći crteže, plakate, računalne igre i obrazovne programe, video i druge sadržaje i aktivnosti kroz koje će prenijeti snažne poruke na temu financijske pismenosti. Ovaj program prate i obrazovni materijali prilagođeni za djecu i mlade prema dobnim skupinama, obrazovni materijali za učitelje i roditelje.

Scoala Gimnaziala nr.79 iz Bukurešta bila je domaćin četvrtog transnacionalnog sastanka partnera na kojem su I. OŠ Čakovec predstavljale Ivana Ružić i Ivana Ričko Borović. Ovakva vrsta sastanaka je namijenjena boljem upoznavanju partnerske škole, nastavnih planova i programa i cjelokupnog obrazovnog sustava domaćina. Iznenađene smo što je financijska edukacija učenika dio nastavnog plana i programa, financijska edukacija se izvodi kao izborni predmet za koji postoje i odgovarajući udžbenici. Time je Rumunjska jedna od predvodnica financijske edukacije djece u EU.  Susret nam je pružio priliku upoznati povijest, kulturu i tradiciju Rumunjske. Uz znamenitosti Bukurešta, posjetili smo poznati turistički grad Sinaju i kraljevski dvorac Peleš, prekrasnu Transilvaniju i dvorac Bran, poznatiji kao Drakulin dvorac.