Erasmus+ Struggle Against Values Extinction
Struggle Against Values Extinction (SAVE)
Autor: Ivana Vadlja, 29. 9. 2022.

Erasmus + SAVE (wordpress.com)

Erasmus+ projekt „Struggle Against Values Extinction” (SAVE) je projekt čiji je cilj da učenici i učitelji upoznaju i vrednuju svoj lokalni identitet, tradiciju, kulturu i svaki aspekt svoje baštine, istovremeno promičući svijest da su dio šireg kulturnog okvira koji je prepun raznih naroda, tradicija i kultura koje također treba poštovati. Očekujemo da će ovaj projekt motivirati učenike i učitelje da prošire svoja znanja o životnim stilovima naših europskih susjeda, stranim jezicima i korištenju novih tehnologija, potičući pritom istinsku toleranciju i prijateljstvo.

Opći cilj projekta je razviti individualni i kolektivni identitet promicanjem poštovanja kulturne baštine. Ciljevi kojima se teži jesu razviti sposobnost prepoznavanja i očuvanja kulturne baštine, povećati prihvaćanje kulturne raznolikosti, promicati demokraciju, mir i toleranciju, povećati očuvanje kulturne baštine oživljavanjem starih zanata i običaja, poboljšati zemljopisno, povijesno i arhitektonsko znanje o europskim gradovima, povećati razumijevanje jezičnih i kulturnih sličnosti između partnerskih zemalja, povećati stupanj integracije kulturne baštine u obrazovanje interdisciplinarnim aktivnostima i provedbu novih izbornih predmeta, poboljšati jezične, ICT i međupredmetne vještine, potaknuti učenike na razvoj kritičkog mišljenja, ojačati njihovu samostalnost i povećati samopoštovanje, samopouzdanje i osjećaj za suradnju.

Partneri u projektu su Rumunjska, Bugarska, Italija, Portugal, Italija, Turska i Hrvatska.