Keep Invest Donate Spend
OPIS I CILJEVI PROJEKTA
Autor: Ivana Ružić, 14. 11. 2014.

Navika štednje, poznata i kao financijska disciplina ili financijska pismenost, je važan dio našeg života. Starije generacije smatrale su ušteđeni novac vrlo bitnim aspektom života jer im je on bio od velike pomoći u starosti. Međutim, uz modernu ekonomiju i globalizaciju, mlade generacije primorane su trošiti sve više novca u svakodnevnom životu, i ne mogu se kontrolirati kad sama okolina promovira raskošan životni stil. Sve što naučimo u djetinjstvu, prati nas kroz cijeli život, stoga je važno od najranije dobi stjecati dobre navike. Financijska disciplina i neovisnost je jedna od najvažnijih lekcija koju roditelji moraju prenijeti svojoj djeci. Usvajanje financijske pismenosti može imati značajan utjecaj na život ljudi u odrasloj dobi, kada sposobnost zarađivanja, štednje, trošenja i umnožavanja novca određuje nečije financijsko stanje. Danas mladi ljudi imaju više prilike i poticaja za trošenje novca nego ikad prije. Suočeni su s promocijama i oglašavanjem raznih marki na svim poljima – internetskim stranicama i blogovima, kao i tradicionalnim kanalima, kao što su TV, radio, časopisi i novine. Osim toga, sve je više reality emisija u čijem središtu zanimanja su poznate osobe i odjeća koju one nose.

Stjecanje financijske pismenosti  je proces koji mora započeti u djetinjstvu. Znanje o financijama i upravljanju novcem stečeno u ovoj dobi igra važnu ulogu u definiranju kvalitete života, sreće i blagostanja svake osobe. Sukladno tome, cilj je pomoći djeci da usvoje koncept novca, zarade i trošenja, investiranja, riskiranja i pokretanja poduzetništva i pripremiti podlogu za budućnost, kako bi odražavali ove koncepte u svom svakodnevnom životu.

Cilj ovog projekta je podržati i unaprijediti osobni i društveni razvoj djece, njihovo samopouzdanje, matematičke vještine, logiku i vještine rješavanja problema.

Ostali ciljevi su:

• Naučiti djecu kako da štede i upravljaju svojim novcem
  • Naučiti ih kako da doprinesu kućanstvu
  • Razviti kreativno i kritičko razmišljanje, davanje komentara, zaključivanje, te vještine izrade kalkulacija i budžeta
  • Pomoći im da postanu vođe, preuzimaju inicijativu i razviju empatiju
  • Učiniti učenje zabavnim, istovremeno dijeleći ključne vrijednosti, navike, alate i vještine za financijski uspjeh

Uvijek postoji nešto što se može naučiti o financijskoj pismenosti, a kako djeca postaju odrasli, oni će naći sofisticiranije mogućnosti učenja o zarađivanju, trošenju i ulaganju novca. Ako imaju čvrste temelje u tome kako procijeniti te mogućnosti, oni će napraviti mudar izbor.