« Listopad 2018 »

ŠKOLSKI DOKUMENTI
SIGURNOST NA INTERNETU
KAKO SIGURNO BLOGIRATI?
Autor: Ivana Ružić, 16. 10. 2009.

Blog je skraćenica od engleske riječi weblog, što u doslovnom prijevodu znači „internetski dnevnik". To je internetska stranica na kojoj pojedinac ili grupa ljudi bilježe svoja razmišljanja, stavove, razmjenjuju svoja mišljenja o određenoj temi.

Može se lako i brzo stvoriti te ne zahtijeva poznavanje nekog specifičnog računalnog programa. Iako se smatraju nekim oblikom dnevnika, zapamti da sve što napišeš na blogu postaje javno i dostupno velikom broju ljudi.

Ako blogiraš, uvijek postoji šansa da netko pronađe tvoj blog i dozna tvoj stvarni identitet, a to mogu biti upravo ljudi za koje najmanje želiš i očekuješ da te pronađu.

Poznavanje mogućnosti koje blog nudi, a time i mogućih opasnosti koje se kriju, omogućuje ti da se zaštitiš, sigurno blogiraš i uživaš u komunikaciji s drugima.

Opasnosti bloga su:

• OBJAVLJIVANJE PRIVATNIH INFORMACIJA – Ako objavljuješ informacije o sebi i svojoj obitelji, to može navesti osobe s lošim namjerama da pokušaju uspostaviti kontakt s tobom ili tvojom obitelji.
  • PROFILI – neke blog stranice sadržavaju mogućnost objavljivanja profila, odnosno informacija o autoru bloga, poput bilješke o piscu, što je u obliku linka dostupno svim posjetiteljima bloga. Djeca često upisuju svoje prave podatke (ime i prezime, broj telefona, adresu škole, broj bankovnog računa roditelja i slično) ili objavljuju vlastite fotografije, nesvjesni opasnosti koje to povlači za sobom. Na najpoznatijoj hrvatskoj stranici Blog.hr, blogovi nemaju profile, ali opasnost svejedno postoji ako unutar bloga povjeriš svoje podatke ili staviš fotografije.
  • NEODGOVARAJUĆI SADRŽAJI – Pretražujući blogove drugih ljudi, možeš naići  na sadržaje ili rasprave neprikladne za svoju dob.
  • NASILJE PREKO INTERNETA – Neki mogu iskoristiti blogove kao put k nasilju ili zastrašivanju druge djece.
  • NACIONALNA, VJERSKA I RASNA MRŽNJA – Neki se mogu koristiti blogovima za poticanje mržnje i vrijeđanje drugih radi njihove nacionalne, vjerske, rasne ili druge pripadnosti.
  • OBJAVA NEPOUZDANIH INFORMACIJA - Kao što svatko može kreirati stranicu na internetu, tako svatko može objaviti nepouzdane i netočne podatke o drugima. Budi na oprezu i razmisli o tome što si pročitao, napisao ili pronašao na blogovima. Ne vjeruj svemu što ondje piše.

Kako održati privatnost svoga bloga:

1. Zaštiti blog lozinkom i pazi komu je daješ jer prijatelji u nekome trenutku mogu postati neprijatelji.
  2. Ne navodi u blogu osobne i detaljne informacije. Kada pišeš o sebi, piši što općenitije. Nemoj navoditi gdje živiš, kamo izlaziš i slično jer svaka osobna informacija može otkriti tvoj identitet.
  3. Ne spominji u blogu nikakva imena, adrese, brojeve telefona, školu, e-mail adrese i slične informacije. To su upravo informacije koje traže odrasli sa seksualnim namjerama prema djeci, stoga ih izbjegavaj. U zamjenu, možeš upotrebljavati nadimak, no pripazi da ne podsjeća na tvoje ili nečije pravo ime.
  4. Ne navodi u blogu ni informacije o bilo kome koga poznaješ, kako ne bi mogućeg pedofila naveli da, iako vi niste zainteresirani za „čavrljanje" s njim, možda vaša prijateljica jest.
  5. Ne stavljaj svoje fotografije i fotografije svojih prijatelja u svoj blog.
  6. Ne ostavljaj blog otvorenim, a računalo bez nadzora jer bi netko mogao upisati nešto nepoželjno.
  7. Ne ogovaraj i ne širi tračeve o svojim prijateljima iz razreda.
  8. Prije nego što napišeš poruku, priču ili objaviš fotografiju, zapitaj se hoćeš li time nekoga povrijediti. Nemoj činiti drugima ono što ne bi htio da drugi čine tebi.