ERASMUS+ ECOLOGICAL LITERACY AKTIVNOSTI
Mobilnost učenika I. osnovne škole Čakovec u Transilvaniju
Autor: Ivana Ružić, 16. 10. 2017.

Od 8. do 14. listopada 2017. godine učenici I. osnovne škole Čakovec Vito Jambrošić, Lara Mikulić, Lara Toponjak i Ines Lesjak u pratnji ravnatelja Siniše Stričaka, učitelja Branka Vujnovića i koordinatorice projekta Ivane Ružić, sudjelovali su na kratkoročnoj razmjeni učenika u sklopu projekta Erasmus+ Ecological literacy u Rumunjskoj, u gradu Sibiu.

Sibiu je grad u Transilvaniji, važno je kulturno središte u Rumunjskoj, a 2007. godine ponio je titulu Europske prijestolnice kulture. U partnerskoj školi Liceul teoretic "CONSTANTIN NOICA" u Sibiu organizirana je razmjena učenika za učenika iz Portugala, Turske, Litve, Cipra i Hrvatske. Ravnatelj škole Mihai Oredan, koordinatorica projekta Gabriela Jugar, učitelji, učenici i roditelji pripremili su srdačnu dobrodošlicu i bogat program mobilnosti.

Svi zajedno posjetili smo dvorac u potpunosti izgrađen od prirodnih materijala Clay Castle Fairies Valley, Brukenthal Palace u obližnjem gradu Avrigu u kojem smo upoznali prošlost ove regije s naglaskom na stil života i odijevanje, centar grada Sibiu-a, grad Alba Iulia, rudnik soli Turda i etno selo Astra Museum.

Posebno nas je oduševilo planinarenje Karpatima gdje smo svi zajedno pješačili pastirskim stazama i pašnjacima na 1200 metara nadmorske visine, upoznajući biljni i životinjski svijet, prirodne ljepote i prekrasne pejzaže. Planinarenje smo završili prigodnim pastirskim ručkom uz pastirsku kolibu.

U bogatom kulturnom programu koji su pripremili učitelji i učenici iz škole domaćina, upoznali smo tradiciju i kulturu ove transilvanijske regije.

Svi sudionici mobilnosti upoznali su partnersku školu, načine rada i učenja, aktivno su sudjelovali na različitim radionicama povezanim uz razvoj ekološke pismenosti, a učenici su sudjelovali i na nastavi sa svojim domaćinima.

I u ovoj mobilnosti sklopljena su mnoga nova prijateljstva, ojačana stara i dogovorene suradnje za neke nove buduće projekte i posjete.