ERASMUS+ ECOLOGICAL LITERACY AKTIVNOSTI
ERASMUS+ ELIT - KRATKOROČNA RAZMJENA UČENIKA U HRVATSKOJ
Autor: Ivana Ružić, 8. 5. 2017.

I. osnovna škola Čakovec od 23. do 29. travnja 2017. godine bila je domaćin druge kratkoročne razmjene učenika u projektu Erasmus+ Ecological literacy (ELIT). Na kratkoročnoj razmjeni učenika uz domaćine sudjelovali su učenici i njihovi učitelji iz partnerskih škola u Portugalu, Cipru, Rumunjskoj, Turkoj i Litvi.

Za goste i članove projektnog tima Erasmus+ ELIT u našoj školi, domaćini su pripremili sedmodnevno druženje, aktivnosti učenja i poučavanja sa ciljem razvoja međunarodne suradnje i inovacija u obrazovanju, razmjene iskustava i primjera dobre prakse, upoznavanje povijesti, kulture i tradicije naše regije.

Sudionici kratkoročne razmjene učenika sudjelovali su u šest različitih radionica: 3D modeliranje i 3D ispis, tradicionalne igre i plesovi, recikliranje odjeće, izrada kravata, izrada dekorativnih predmeta od prirodnih materijala i starih stvari.

U PŠ Novo Selo Rok svi gosti, učenici, učitelji i roditelji sudjelovali su na stručnom predavanju o eko vrtu i razmjeni sjemenja, sudjelovali su u sadnji petnaestak stabala jabuka u školskom vrtu, a druženje su nastavili uz igranje tradicionalnih igara i kušanje tradicionalnih kolača.

Sudionici su upoznali solarne elektrane, njihove prednosti mogućnosti u proizvodnji električne energije, posjetili su i upoznali tvornicu Tehnix koja je lider u ovom dijelu Europe u zaštiti i očuvanju okoliša, upoznali značaj i karakteristike regionalnog parka Mura - Drava, Muzej Međimurja, etno zbirku u Donjem Vidovcu, tradicionalne obrte Međimurja (ispiranje zlata, mlin na Muri, košarašstvo) itd.

Za sve sudionike organizirano je i studijsko putovanje u Zagreb, Trakošćan i Varaždin, upoznavanje Grada Čakovca uz stručno vodstvo turističkog vodiča, prijem kod gradonačelnika Grada Čakovca Stjepana Kovača, sudjelovanje u programu obilježavanja dana Međimurske županije itd.

Spust na rijeci Dravi, team building u adrenalinskom parku Accredo i posjet Svetom Martinu na Muri, omogućili su upoznavanje i potpuni doživljaj prirodnih ljepota našeg kraja uz razvoj timskog rada i zajedništva.

Gosti iz partnerskih škola su predstavili svoje škole, gradove, regije i države kroz multimedijalne prezentacije, filmove i kušanje tradicionalnih slastica. Za sve sudionike priređena je i svečana podjela certifikata za sudjelovanje u aktivnostima, a svi gosti, roditelji, učenici i učitelji projektnog tima okupili su se na  zajedničkom druženju uz večeru i ples.

video