ERASMUS+ ECOLOGICAL LITERACY AKTIVNOSTI
POKLON NEPOZNATOM PRIJATELJU
Autor: Ivana Ružić, 31. 3. 2017.

Tijekom studenog i prosinca 2016. veoma uspješno proveli smo akciju pod nazivom „Poklon nepoznatom prijatelju“ na inicijativu i pod vodstvom stručnih suradnica Dubravke Kečkeš i Ivane Ričko Borović. Prije početka aktivnosti, u mjesecu studenom, na Vijeću učenika, školska pedagoginja predstavila je ideju sakupljanja poklona nepoznatom prijatelju. Učenicima se ideja svidjela i svi su iskazali spremnost i želju da se uključe u akciju.

Aktivnost su podržali i učitelji na Vijeću učitelja. S idejom su bili upoznati i roditelji na Vijeću roditelja koji su također podržali predstavljenu aktivnost te je prenijeli ostalim roditeljima na roditeljskim sastancima.

S aktivnosti prikupljanja započeli smo u prosincu. Dogovorili smo rok za prikupljanje paketa u prva dva tjedna,  kako bismo do kraja polugodišta proslijedili poklon- pakete potrebitima. Učenici  su u dogovoru sa svojim roditeljima počeli veliko spremanje ormara!

Izdvojili su odjeću, obuću, igračke, knjige, školski pribor, slikovnice, slatkiše, kozmetički pribor i higijenske potrepštine - sve ono što im je višak, prerasli su i sl., a još uvijek je dobro za uporabu i nekoga će obradovati. Te stvari zapakirali su  u prikladnu kutiju koju su  lijepo zamotali, na kutiju su  napisali za koga je ( dječaka ili djevojčicu) i za koju dob su stvari u kutiji ( npr. za dječaka od 10 godina, za djevojčicu od 12 godina). U kutiju su  stavili  i pismo/ čestitku s porukom te lijepim željama nepoznatom prijatelju.

Akcija je veoma uspješno provedena. Prikupili smo preko stotinjak poklon- paketa koje smo proslijedili udomiteljskoj obitelji u Gornjem Međimurju, liječničkoj ordinaciji u našoj okolici koja brine o potrebitima te u Socijalni dućan Gradskog društva Crvenog križa Čakovec.

Nadamo se da smo ovom aktivnošću barem na kratko razveselili mnogobrojne obitelji! Mi smo naučili vrijednost pomaganja onima kojima je pomoć potrebna, da svatko od nas može pomoći na svoj način, da ne smijemo svijetom kročiti misleći samo na sebe i svoje potrebe, već moramo otvoriti svoje srce i za potrebite. Zaključili smo da je ljepota u davanju veća nego u primanju!

Veliko hvala svima, od roditelja, učenika, do učitelja i ostalih djelatnika koji  su se na bilo koji način uključili u akciju!