« Rujan 2017 »

ŠKOLSKI DOKUMENTI
Kako štede naši učenici
Autor: ŽELJKA KOLAR, 5. 12. 2014.

Statistika je grana matematike koja se bavi prikupljanjem podataka u svrhu obrade i prikaza rezultata za brojne probleme.

Učenici 7.c, 7.d i 7.e razreda su u sklopu nastave matematike provjerili kako štede učenici I. osnovne škole Čakovec. Rezultate provedene ankete zorno su prikazali plakatom.

Svaki razred, svaka skupina i svaki učenik dobili su zadatak koji su morali napraviti sami i kasnije ga udružiti s rezultatima ostalih članova. Morali su timski osmisliti anketu vezanu uz štednju, provesti ju među učenicima škole (najmanje 40 ispitanika), a zatim dobivene podatke obraditi i prikazati plakatom.

Pod pojmom štednje razumijeva se široka lepeza proizvoda što su naši sedmaši prepoznali.  Pitanja ankete nisu bila vezana isključivo uz štednju u banci ili kasici prasici već su istražili imaju li učenici naše škole razvijenu svijest o štednji vode, električne energije, troše li nepotrebno novac na skupu odjeću, pune li baterije ili kupuju nove, bacaju li prazne plastične boce i slično.

Učenici su vrijedno i samostalno, prema zaduženju pojedinaca izvršili svoj zadatak te su svoje radove prezentirali.

Pogledajte radove i proces analize podataka naših malih statističara.