« Kolovoz 2018 »

ŠKOLSKI DOKUMENTI
Radovi
Delicious
Autor: Ivana Ružić, 21. 9. 2011.

Delicious je jedan od vodećih web servisa za društveno označavanje. To je nehijerarhijski, klasifikacijski sustav u kojem korisnici mogu označavati poveznice na različite web stranice slobodno birajući ključne riječi. Korištenje ovog servisa je besplatno ali je potrebna registracija korisnika.

Društveno označavanje možemo koristiti u nastavi kao potporu učenju. Učenici se mogu okupljati u grupe oko zajedničkih interesa, hobija i sl. pri tome gradeći svoju grupu korisnika, povezivajući se s drugim korisnicima i tako razvijati osjećaj zajedništva. Učenici mogu pomoću ovih servisa stvarati zbirke poveznica vezanih za određeno nastavno gradivo pri tome razvijajući suradničko učenje.

Društvenim označavanjem bave se učenici 7. i 8. razreda koji  kreiraju vlastite zbirke poveznica:

• svojih omiljenih internet stranica,
  • stranica sa različitim obrazovnim sadržajima iz matematike, kemije, stranih jezika i dr.
  • stranica koje sadrže savjete i programe za održavanje računala sigurnim (antivirusni programi, antispyware i sl.)
  • stranica koje sadrže savjete i preporuke kako sigurno surfati i ponašati se na internetu