Erasmus+ Little Responsible Citizens
Mali odgovorni građani na 1. kratkoročnoj razmjeni učenika u Mudanyi u Turskoj od 21. - 25. ožujka
Autor: Helena Slamek, 27. 3. 2022.

Prvi dan turski učenici su za svoje goste izveli nastup turskih plesova Horon i  Damat halayı, a svaka partnerska škola je pripremila neki ples ili pjesmu. Učenice I. osnovne škole Čakovec - Zita Mlinarić (7.r.), Lena Hudin (4. r.), Ana Barić(7. r.) i Klara Kipke (5.r.) otpjevale su pjesme Kliček stoj pod oblokom i Bratec Martin. Za vrijeme mobilnosti učenici su  posjetili Gradski muzej, Ulu džamiju, najveći Panaromski muzej takve vrste u svijetu, kupovali na Grand Bazaru u Bursi, posjetili Mount Uludag – najprestižniji ski resort u Turskoj, sudjelovali na mnogobrojnim radionicama u školi od kojih je bila najzanimljivija ona o hrani – izrađivali smo yogurt, sadlili sjemenke ( neke od njih smo prvi put vidjeli i pravili salatu (zimnicu)).

Posebno korisno i zanimljivo bilo je posjetiti AFAD (centar koji daje informacije o tome kako se pripremiti za prirodne katastrofe, postoje 2 takva u svijetu – jedan u Japanu, a 2. u Bursi). Pomoću simulacija učenici su stekli iskustvo oluja, potresa, požara, ali i naučili kako se ponašati u takvim situacijama, kako pomoći sebi i unesrećenima. Pratnja učenicama I. OŠ Čakovec bile su učiteljica Branka Hranjec i koordinatorica projekta Helena Slamek, a da je zrno prijateljstva posađeno svjedočile su suze na rastanku na licima malih odgovornih građanki.