« Svibanj 2022 »

Uloga novca i upravljanje vlastitim financijama
Autor: TANJA DEBELEC, 2. 12. 2021.

U sklopu kurikuluma za međupredmetnu temu Poduzetništvo učenike od 5. do 8.razreda uveli smo u svijet financija na malo drugačiji način. Kako se odgovorno odnositi prema radu i novcu, kako stvoriti uvjete za osobni i profesionalni razvoj učili su kroz radionice Škole pametnih financija.

Učenike je kroz radionice vodila financijska stručnjakinja Ivana Perhoč. Radionice su na jednostavan, lako razumljiv i koristan način upoznale učenike s pojmovima banke, novca, kartice, kredita, štednje … Kroz razgovor su stjecali korisna znanja i vještine za životne situacije povezane s osobnim financijama. Odgovarali su na pitanja što su potrebe, a što želje te razmišljali o utjecaju novca na život. Znaju li učenici štedjeti, te kako i na koji način štede? Imaju li svoj financijski plan te kako ga mogu napraviti? Važno je voditi dnevnik mjesečne potrošnje, a tada će biti i lakše upravljati vlastitim džeparcem. Također je ukazano na posljedice prekomjerne potrošnje.

Učenicima je ovakav način rada bio jako zanimljiv, a mi ćemo i dalje istraživati kako upravljati osobnim financijama, pratiti tijek novca, obrazlagati ovisnost cijena o ponudi i potražnji, izračunavati PDV, ukazati na prednosti i nedostatke kupnje na sniženjima (Black Friday), kupnje manjih ili većih pakiranja proizvoda, kako izabrati najpovoljniji kredit ili najpovoljniju štednju ...

Aleksandar Jerosimić, Željka Kolar, Sanja Murk, Tanja Debelec