« Siječanj 2020 »

CODE KIDS CROATIA 2019.
Autor: Ivana Ružić, 4. 11. 2019.

Od jeseni 2013. godine, I. osnovna škola Čakovec redovito obilježava Europski tjedan programiranja, organizirajući različite radionice za zainteresirane učenike i učitelje u suradnji s vanjskim suradnicima. Odlična i kontinuirana suradnja I. osnovne škole Čakovec i Hrvatskog robotičkog saveza rezultirala je održavanjem različitih radionica programiranja za učenike, učitelje škole, ali i radionicama za Erasmus+ partnere škole. Plodove suradnje prepoznao je i Google i drugu godinu za redom podržao projekt Hrvatskog robotičkog saveza pod imenom Code Kids Croatia u kojem je I. osnovna škola Čakovec sudjeluje u ulozi partnera.

Sa ciljem popularizacije programiranja, upoznavanja mogućnosti razvoja digitalnih vještina i potencijala u budućem obrazovanju i budućim poslovima učenika, u listopadu 2019. godine u I. osnovnoj školi Čakovec, održan je niz radionica za učenike škole i učenike iz Estonije, Češke, Portugala i Španjolske, sudionike kratkoročne razmjene učenika Erasmus+ projekta pod nazivom iPads School Learning for the Future.

Učenici su upoznali robota pod imenom Marti. Sastavljali su ga, uređivali njegov izgled i programirali koristeći programski jezik Scratch. Posebno zabavni izazovi za učenike bili su osmisliti i programirati ples robota s elementima tradicionalnog plesa pet različitih zemalja, te programirati robote za nogometni susret dviju nacija: Portugala i Hrvatske.
U duhu zajedništva i međunarodne suradnje, Marti je postao stalni član naše školske zajednice koji će se aktivno i redovito koristiti u nastavi i izvannastavnim aktivostima škole.