« Siječanj 2020 »

HOTEL ZA KUKCE
Autor: Emilija Žitnjak, 30. 9. 2019.

Perivoj Zrinski u Čakovcu postao je domaćin još jednoj nastambi za očuvanje vrsta - hotelu za kukce. Postavljen je u srijedu, 25. rujna, a čuvarima prirode iz Javne ustanove za zaštitu prirode - Međimurska priroda pripomogli su i učenici 7.b i 7c razreda naše škole koji su u projektu Repopulacija vjeverica u Perivoj Zrinskih.

S obzirom na to da posljednjih godina pčele, bumbari i ostali oprašivači nestaju alarmantnom brzinom, cilj postavljanja i uređivanja hotela za kukce u Perivoju Zrinskih jest skretanje pažnje na to da je briga o njima moguća i u urbanim sredinama.

Učenici su hotel ukrasili stabljikama bambusa, češerima, suhom travom te drvenim trupcima s izbušenim rupama. Tako su kukcima pružili prikladno mjesto za prezimljavanje.

Edukaciju učenicima održala je djelatnica Međimurske prirode Ivana Rojko, koja je govorila o masovnom izumiranju vrsta u svijetu te utjecaju klimatskih promjena i globalnog zatopljenja na prirodu i okoliš u kojem se nalazimo, kao i posjetiteljima koji su u hotelu najpriželjkivaniji - pčele samice.

Nadamo se da će hotel ugostiti mnoge kukce tijekom godina i da će ostati očuvan.