« Veljača 2020 »

J. BAKSA - dobitnica posebnog priznanja
Autor: Emilija Žitnjak, 31. 5. 2019.

Posebna nagrada za strip „Čarobna olovka“

U Zagrebu se u svibnju održavao 22. Međunarodni festival stripa Crtani romani šou u  Domu HDLU-a tj u Meštrovićevom paviljonu. U sklopu festivala održan je i 18. strip natječaj za djecu „Mladi lav“ zajedno s izložbom natječajnih radova.

Janja Baksa, učenica 4. a razreda pod vodstvom mentorice Slavice Pospiš, dobila je posebno priznanje za svoj strip „Čarobna olovka“ što je bila tema ovogodišnjeg natječaja. Treba istaknuti da se natjecala u kategoriji od 11 do 15 godina i imala zaista jaku konkurenciju. Posebnost njezinog stripa je u likovnom izričaju i temi same stripovske priče, a to je da na kraju samo vlastitim radom postižeš uspjeh.

Bio je to zaista lijep događaj u krasnom prostoru Meštrovićevog paviljona. Osim izložbe dječjih radova posjetitelji su mogli uživati u mnogobrojnim izložbama stripova, Školici crtanja stripa za djecu, sajmu stripa, predavanjima i razgovorima u stripu,  projekcijama filmova, susretu s poznatim hrvatskim i inozemnim crtačima stripa koji su posjetiteljima crtali minijature ili davali autograme te sudjelovanju u igrama i edukativnim programima u sobi za virtualnu stvarnost.

Bilo je to nezaboravno iskustvo i poticaj Janji i ostalim učenicima da se ogledaju i u tom zabavnom i dinamičnom mediju ili kako se voli reći – strip je „deveta umjetnosti“.