« Srpanj 2020 »

Projekt 3.d - "PROŠLOST"
Autor: Emilija Žitnjak, 29. 5. 2019.

Predstavljanje razrednog projekta Prošlost

Učenici 3.d razreda I.OŠ Čakovec predstavili su svoj razredni projekt Prošlost roditeljima i ostalim gostima. Cilj projekta bio je utvrđivanje naučenih nastavnih sadržaja iz Prirode i društva, upoznavanje s kulturnom baštinom Međimurja, čuvanje i njegovanje svega onoga što su nam naši preci ostavili. Učenici su od početka školske godine istraživali kako su se u Međimurju obilježavali pojedini blagdani, prikupili su zanimljivosti o međimurskim običajima te ih predstavili na plakatima. Po skupinama su istraživali o starim zanatima, starinskim predmetima koji se danas više ne koriste, prijevoznim sredstvima, starinskim igračkama i receptima. Glasnogovornici svake skupine ukratko su prezentirali ono što su saznali i naučili. Uz to su predstavili i svoja obiteljska stabla i lente vremena koje su izradili.

Nakon toga zaplesali su uz pjevanje međimurskih pjesama. Posjetitelji su mogli razgledati i prigodno uređene panoe, malu izložbu starinskih igračaka, predmeta, knjiga i novina.

Predstavljanje je završilo uz degustaciju tradicionalnih međimurskih specijaliteta; mesa z tiblice, slanina, čvaraka, sira turoša, kukuruznog kruha, kukuruzne zlevanke, povetice, makovnjače, orehnjače i drugih kolača koje su za taj dan pripremile majke i bake učenika.

Učenici, kao i njihovi roditelji, bili su iznimno zadovoljni rezultatima razrednog projekta.