« Svibanj 2018 »

Dan i noć na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu
Autor: Emilija Žitnjak, 25. 4. 2018.

Već drugu godinu zaredom, učenici sedmih i osmih razreda Prve osnovne škole Čakovec sudjelovali su u aktivnosti“ Dan i noć na PMF-u“. Vodile su nas učiteljica kemije Renata Najman i geografije Danijela Perenc-Jaušovec. Prošle smo godine posjetili odsjek za kemiju i geologiju, a ove smo godine željeli proširiti naše spoznaje o ovom fakultetu. Prvo smo se uputili na geografski odsjek PMF-a u središtu grada. Tamo smo slušali predavanja te sudjelovali na interaktivnim pokusima koje su izvodili studenti. Neki od pokusa koje smo vidjeli bili su utjecaj padalina na različite tipove podloga, voda u krškom prostoru, stvaranje riječne doline, problemi kartografske projekcije. Na praktičnom primjeru, modelu krajolika pokušali smo izgraditi životni  prostor i uvidjeli složenost međusobnih veza.

Kasnije tijekom ovoga dana punog avantura posjetili smo Geofizički odsjek PMF-a gdje smo naučili kako nastaje tsuami i osobno se uključili u izazov njegovog nastanka. Mnogima je upravo ovaj pokus bio najzanimljiviji zbog mnogih pokušaja, od kojih je svaki završio  novim otkrićem. Naučili smo i ponešto o Andriji Mohorovičiću, te o područjima kojima se on bavio. Završetak smo obilježili s dva fenomenalna pokusa -  nastanak bure pomoću suhoga leda te pješčanih oluja pomoću vodene pare.

Ovo je bio izniman te inovativan način kako učenicima olakšati odluku o izboru srednje škole, čak i izbora  budućeg zanimanja. Osobnim pričama te zanimljivostima koje su nam učiteljice ispričale kako je njima bilo kada su tu studirale, mnoge su učenike potaknule na razmišljanje te na veći trud za ostvarenje želja. Svakako se nadamo posjetu nekog novog odsjeka PMF-a sljedeće  godine te novim znanstvenim spoznajama.