« Svibanj 2018 »

Večer matematike
Autor: TANJA DEBELEC, 11. 12. 2017.

Večer matematike održana je u I.OŠ u četvrtak 7.12.2017.godine u 18 sati.

U projekt Večeri matematike uključili su se učenici 2.c s učiteljicom Dragicom Vojković, 2.d s učiteljicom Danijelom Topličanec, 2.r u PŠ Novo Selo Rok s učiteljicom Aleksandrom Sašek Strbad,  3.b s učiteljicom Snježanom Drabić, 3.c s učiteljicom Željkom Perko, 3.d s učiteljicom Jasminkom Štefić, 4.c s učiteljicom Helenom Slamek, 4.d s učiteljicom Tanjom Žganec,te 4.r. PŠ Novo Selo Rok s učiteljicom Zdenkom Buljan.

U višim razredima ove godine radilo se nešto drugačije. Za učenike  5.d razreda učiteljica Sanja Murk pripremila je radionicu Vedske matematike, drevne tehnike računanja koja potječe iz indijskih spisa Veda. Učenici su naučili nekoliko trikova uz pomoć kojih računanje postaje brže i zabavnije, a za samo provođenje računa često nije potrebna ni olovka ni papir.  Dok su učenici 8.c razreda prisustvovali kreativnoj radionici primjene Pitagorina poučka. Neki od učenika su izrađivali Pitagorino stablo, dok su drugi učenici svoju preciznost i točnost iskazali kroz konstrukciju spirale drugog korijena.

Učiteljice Tanja Debelec i Višnja Matotek, te učitelj Mario Šestak za učenike 7.b i c pripremili su radionice na temu Novac u prošlosti i sadašnjosti. Kroz radionice Robna razmjena  i mijenjanje vrijednosti novca,   Financijska središta Europe u 19.st, Novčanice u EU, Vrijednost plaće u biciklima i automobilima i   Matematičari na novčanicama učenicima je približena veza između povijesti i matematike.

Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu - zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme svakodnevno svi uspješno rješavamo.  Kroz Večer matematike popularizira se matematička znanost, razvija pozitivan stav učenika prema matematici te pokazuje svim sudionicima koliko je matematika lijepa i zabavna.