« Prosinac 2017 »

RADIONICA: RECIKLIRANJE ODJEĆE
Autor: Ivana Ružić, 16. 5. 2017.

Održavanju radionice prethodila je akcija sakupljanja starog tekstila kojeg smo predali u socijalnu zadrugu Humana Nova. Uspostavili smo i suradnju s dvije krojačke radnje koje su nam poklonile ostatke tkanina iz svoje radionice.

Od sakupljenog tekstila djelatnici socijalne zadruge HN pripremili su dvije vrste platnenih vrećica: vrećice za školske papuče i vrećice za trgovinu. Sudionici radionice samostalno su odabrali vrećicu i dalje je ukrašavali aplikacijama. Mogli su birati između različitih ponuđenih motiva/aplikacija (Pozoja/zmaja iz legende o Čakovcu, cvijeta, pčele, brodića…) ili je samostalno napraviti. Odabrani motiv/aplikaciju kredom su preslikali na tkaninu i  izrezivali je od ostataka tkanine.

Odabrane motive/ aplikacije sudionici su rukom učvrstili  na vrećicu koju su odabrali i dodatno je ukrašavali filcom, gumbima, koncem i sl.

Gospođa Tea iz HN je na kraju sve aplikacije/ukrase prišila šivaćom mašinom.

Kao rezultat radionice nastale su personalizirane vrećice koje će još dugo sudionike podsjećati na provedenu radionicu.

Tijekom radionice vježbali smo manipulaciju škarama, iglom i koncem, razvijali finu motoriku, koordinaciju ruka-oko, pincetni hvat i estetiku. Također, sudionici su usavršavali poznavanje engleskog jezika te razvijali socijalne kompetencije. Naučili smo kako starom tekstilu možemo dati novu vrijednost dajući mu novu namjenu i kako navikom uporabe platnenih vrećica čuvamo svoj okoliš.