« Kolovoz 2017 »

ERASMUS+ EUROPEAN GOODWILL CUP SUSRET U ŠPANJOLSKOJ
Autor: Ivana Ružić, 15. 3. 2016.

Od 5. do 12. ožujka 2016. održan je peti susret partnera u projektu Erasmus+ KA2 “European Goodwill Cup”. Domaćin ovog susreta bila je škola u San Miguel de Salinasu u Španjolskoj. I. osnovnu školu Čakovec su predstavljali učenici Erin Horvat, Željka Vincetić, Nico Kovač, Filip Trbojević i Abel Mislović, ravnatelj škole Siniša Stričak, prof., učitelj Boris Jeđud i Ivana Ružić, koordinatorica projekta. Član hrvatskog tima bio je i gradonačelnik grada Čakovca, Stjepan Kovač koji od samog početka pruža podršku i pomoć u ostvarivanju projektnih aktivnosti.

Na susretu su sudjelovali učenici i učitelji iz ukupno osam partnerskih zemalja: Poljske, Turske, Italije, Rumunjske, Bugarske, Grčke, Španjolske i Hrvatske.

Sudionici su imali priliku posjetiti i upoznati turistički grad Torrevieja koji je smješten na obali Sredozemnog mora, a poznat je i po najvećoj solani u Europi; slikoviti poznati stari grad u planinama Guadalest; udrugu Alzheimer u Torrevieji, tvornicu čokolade Valor; rudnik srebra; Europski ured za usklađivanje na unutarnjem tržištu u Alicanteu te poznati španjolski grad Valenciju. Uoči blagdana svetog Josipa u Valenciji je posebno zanimljivo s obzirom da se održava tradicionalna proslava Fallas i Mascleta poznata kao “zvučni vatromet”.

Učenici i učitelji su u različitim radionicama stjecali nova znanja i vještine, razvijali međukulturalnost, suradnju i timski duh, usavršavali jezične kompetencije i stjecali nova prijateljstva. Jedan od glavnih ciljeva ovakvih susreta je upoznavanje znamenitosti, povijesti, kulture i tradicije kraja naših partnera.

Potpora i suradnja s lokalnom zajednicom je važan dio ovakvih projekata.  Svečanim prijemom u gradskoj vijećnici, gradonačelnik San Miguel de Salinasa je pozdravio sve sudionike susreta i podržao suradnju i projektne aktivnosti.