« Ožujak 2017 »

CAP PROGRAM U 2.B
Autor: Emilija Žitnjak, 11. 12. 2015.

CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Njegovi ciljevi su:

Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

Učenici drugih razreda  l. osnovne škole  započeli su s provođenjem CAP programa koji provodi stručni tim; Pedagoginja Dubravka Kečkeš, defektologinja Ivana Ričko i učiteljica Tanja Žganec. Program se već provodi 12 godina i doprinosi boljim socijalnim vještinama učenika,njihovoj SIGURNOSTI, JAKOSTI I SLOBODI.