« Travanj 2017 »

VOĆKA DUNJE U ŠKOLSKOM DVORIŠTU
Autor: Ivana Ružić, 17. 11. 2015.

13. studenoga 2015. učenici  I. osnovne škole Čakovec zasadili su voćku dunje u školskom dvorištu, između starog i novog dijela škole.

Voćka dunje zasađena je na prijedlog učiteljice informatike Ivane Ružić kao di projektni aktivnosti projekta Erasmus+ Keep Invest Donate Spend. Voćka će biti podsjetnik učenicima, zaposlenicima škole i njezinim posjetiteljima na važnost zaštite šuma i biljnog svijeta te poticati recikliranje i smanjenu potrošnju papira.

Učitelj matematike Aleksandar Jerosimić u iskopanu rupu posipao je umjetno gnojivo te na to poslago iskopane dijelove trave sa zemljom, kako korijen voćke ne bi izgorio. Nakon toga biljku je postavio u zemlju s cijepom okrenutim prema jugu. Voćka dunje odabrana je jer je jedna od starih vrsta na našem području.

Ravnatelj Siniša Stričak i pedagoginja Dubravka Kečkeš učenicima su naveli brojne mogućnosti korištenja ploda dunje u kulinarstvu: koristi se kao za miris u kiselom kupusu, a od nje se mogu raditi i pekmez, kompot i sir.

Nakon sadnje voćke određeni su i kumovi koji će se brinuti o njoj, a to su: učitelj Boris Jeđud, koji će pratiti razvoj voćke, učenik Robert, koji će brinuti o njoj, te učenica Franka, koja će od plodova dunje praviti ukusne pekmeze i kompote.

Zahvaljujemo Vrtnom centru Iva iz Štefanca na donaciji prekrasne voćke dunje.