« Travanj 2017 »

MEĐUNARODNI DAN DJECE
Autor: Emilija Žitnjak, 24. 11. 2014.

Međunarodni dan  djece - 20. studeni

Generalna skupština UN-a je 20. studenog 1959. godine usvojila "Deklaraciju o pravima djeteta", a trideset godina poslije je usvojila  "Konvenciju o pravima djeteta".

Od 20. studenog 1989. godine, u cijelome se svijetu obilježava Međunarodni dan dječjih prava, koji je potaknula Organizacija ujedinjenih naroda. Njime se želi senzibilizirati javnost i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Dječja prava:

• PRAVA PREŽIVLJAVANJA: hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard
  • RAZVOJNA PRAVA: razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet
  • PRAVA SUDJELOVANJA: donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama
  • PRAVA ZAŠTITE OD: zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije

Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Svi smo mi ljudska bića. Slični smo, ali je svatko od nas jedinstven.
Uživajmo u sličnostima, ali i prihvaćajmo i poštujmo različitosti

Dječji forum „Zmajići“ l. OŠ Čakovec s voditeljicama Draženkom Blažeka i Marijom Toplek obilježio je taj dan s ostalim forumašima  u Gradskoj vijećnici grada Čakovca i susreo se s vijećnicima.

Pod sloganom „Daj pet za dječja prava“ iscrtavajući dlan poslana je poruka djeci da i odrasli brinu o njihovim pravima.

fotogalerija